postheadericon Uprawa na działce i w ogrodzie

Niewielkie wymagania klimatyczne malin sprawiają, że bez problemu można je uprawiać na terenie całej Polski wyłączając piaszczyste, suche oraz zbyt wilgotne gleby.

Powszechnie stosuje się dwa rodzaje sadzonek- letnie  i jesienne. Maliny owocujące latem uzyskiwane są z dwuletnich pędów, przy czym wymagają podcinania tuż przy ziemi zaraz po dokonaniu zbioru owoców. Natomiast odmiany jesienne powinny być przycinane w środku zimy.

W uprawie najtrwalsze i najwydajniejsze są trzy odmiany malin: Lloyd George, Pruska i Latham. Maliny Lloyd George zapewniają podwójny plon w ciągu jednego roku obfity zbiór letni i mniejszy plon wczesną jesienią. Pruska charakteryzuje się dużymi owocami i najsilniejszym wzrostem, natomiast Latham jest najbardziej odporna na choroby i wirusy oraz niesprzyjające warunki atmosferyczne (np. mróz).

Inne rodzaje malin to owocujące latem: Glen Ample, Marwe, Spica, Malling Promise, Glen Clova, Schonemann. Ponadto odmiany jesienne: Galante, Blizzy, Heritage, Fallgold, Zefa, Herbsternte ,oraz odmiany uprawiane pod osłonami: Tulamee, Polka, Pokusa. Maliny wczesne owocują przez lipiec (i początek sierpnia), a maliny późne we wrześniu (lub od końca sierpnia).

Korzystnie na wielkość plonów wpływa nawożenie malin produktami naturalnymi- kompostem i obornikiem albo nawozami mineralnymi (nawozy azotowe, sól potasowa). Maliny powinny być nawożone minimum raz na rok lub dwukrotnie.

Do właściwego wzrostu maliny potrzebują regularnie nawilżanego podłoża, dlatego szczególnie podczas letnich upałów konieczne jest ich podlewanie. Zalecana dawka to kilka centymetrów wody na tydzień. Uzyskanie obfitego plonu zależne jest również od starannego plewienia. Pojawiające się chwasty powinny być usuwane na bieżąco. W walce z chwastami pomocne będzie rozprowadzenie ściółki z igliwia lub z przegniłych liści wzdłuż rzędów roślin. Naturalna ściółka pozwoli dodatkowo utrzymać optymalny stopień nawilżenia gleby.

Rozpoczęcie uprawy malin oraz ich odpowiednia pielęgnacja jest bardzo prosta. Sadzonki owoców należy wkopać do podwyższonych rzędów na głębokość ok. 15 cm, raz w roku przycinać i nawozić. Ważne jest rozmieszczenie sadzonek- muszą być ułożone w odległości ok. 1,5 m od siebie.

Doskonałym miejscem na uprawę będzie fragment przydomowego ogrodu albo ogródka działkowego. Wydłużony okres zbiorów zapewnią uprawy pod osłoną- w tunelach foliowych, choć możliwa jest także uprawa maliny w kilkulitrowych doniczkach, a nawet w foliowych workach wypełnionych materiałem imitującym naturalne podłoże (np. torfem). W uprawie pojemnikowej najlepiej sprawdzają się specjalne sadzonki doniczkowane.